Creative

Kerim Tekin Mucize Diyet.

Yeni bir imaj çalışması mı, yoksa Kerim Tekin’in ta kendisi mi?
İlk kasetimde bir imajım yoktu benim, bu arada hala bir imajım yok. Dışarıdan baktığınız zaman, uzun saçlı, sakallı bir adam görüntüsündeyim. Bu bir imaj değil. Sadece geçen zamandan bugüne kadar, saçım uzadı. Kilo verince de, biraz ilgi çekti galiba. İlk kasetimi çıkardığımda yirmibir yaşındaydırn, şimdi ise yirmiüç… “Cici Baba”da insanların farklı bir yönünü ortaya çıkarmaya çalıştım. Bu kasetin tutmasının sebebi de bu bence. Farklı bir adam çıktı ortaya… Şu anda da aslında, farklı olduğumu hissediyorum. Herkes yeni görüntümü beğendiğini söylüyor. Ben insanların ellerinde büyüyorum. En azından böyle hissediyorum. İlk albümümü çıkardığımda yeni ve temiz bir çocuk görmüşlerdi. İnşallah onlarla birlikte büyüyeceğim..
ikinci albümle birlikte sende de değişen şeyler oldu mu?
Bu albümde sesim iyice oturdu. Yetebildiği kadarını öğrendim ve geliştirmeye çalıştım. Kendi kendi- me eksiklerimi gördüm ve onları tamamlamaya çalıştım. Müzisyen ağabeylerimden çok şey öğrendim. Eski bir müzisyendir Halis Bütünley; “Bunu şöyle, onu böyle yapmalısın” dedi. Herşey kendiliğinden gelişti zaten,
Pek çok ünlü bar çalışmala-
Nereden başlasak, kısmı çok zor. görüntüsünden etkilendiğimiz var, Türk Bayrağının konser vermeyi istiyor. söylüyor, yeni rından güveniyor.
uzak durmaya çalışıyor. İlk
albümünün ardından uzun bir bar çalışması dönemin oldu. Yeni albümünle birlikte tekrar düşünüyor musun?
Ben uzun yıllar barlarda çalıstim. Yeter ki iyi bir albümünüz ol- sun. Bence tek albümle, insan bar çalışması da yapabilir, konser de verebilir. İnsanlar dinlemek için geliyor zaten. Kaset çok sattığında ve sevildiğinde sahnede de görmek istiyorlar sanatçıyı. Yeni albümümle bar çalışması yapmayı bu yüzden düşünüyorum. İlk alnasıl anlatsak bü-
Karşımızda yeni genç bir adam asılı olduğu her yerde Hırslı olduğunu albümüne ve kendine
m ü mde, Avrupalda olsun Türkiye’de olsun 70-75 tane konser vermiştim. Büyük bir olasılıkla ikinci albümüm için de aynı şey sözkonuSu olacak. İstendiğim zaman, heryere giderim. Bazen sahne alamayacağın barlardan da teklif gelebi- lir. Kötü bir yerde çıkmam, ama kaliteli, temiz ve nezih olan barlarda neden sahne almayayım ki?
Karbeyaz, “Kara Gözlüm”ü sollayacak gibi. Büyüsü gerçekten çok farklı…
İddialı konuşuyorum; bu parça, 97 yılının en iyi slow parçası diyorum. Benim parçam, benim bestem değil ama duyduğum ilk anda bu karara varmıştım. Kime dinlettiysem tepkisi aynıydı. Herkes tüylerinin diken diken olduğunu söylüyor. Ben de bu durumda, doğru bir şarkı yakaladığıma inandım. Albürnde sekiz hareketli, üç slow şarkı var. Çok güzel hızlı şarkılarım da var ama bu parça, inanıyorum ki, beni çok farklı yerlere götü-
Klibin yönetmeni Tayfun Dinçer. Çok sade bir klip olmuş Karbeyaz. Televizyonda izlerken, farklı bir senaryo yazdın mı kafanda?
Zaten, böyle bir şey istiyordum. Klibin montajı yirmiiki saat sürdü. Çok zamanımızı aldı ama, istediğimiz bütün görüntüleri de Seçmeyi başardık. Klip asla şarkının önüne geçsin istemedim. Şarkı ile birlikte

‘n planda olan benim. Klipte bir ız var ama gözükmüyor bile. Biz u albümle çok güzel yerlere oyadığımız için, güzel olmak zorunaydı. Firmam da maddi-manevi esteğini hic esirgemedi. Hicbir iseğimi kırmadılar benim. Öyle ki eğenmeyecek olursam, bir daha ekilecekti. Allah’a şükür herşey olunda gitti de, problem çıkmadı. Ben çok uzun bir ara vermiştim. İnnlar Kerim Tekin’i, bekliyorlardı aten. Bir kamyon şoförünü can[andırıp, bir tırın üstünde klip çekeezdim. Kerim Tekin ve şarkı ön plana çıkmalıydı. Öyle de
Idu zaten…
Albümde, önemli isimler ve renkli simalar var. Nasıl biraraya geldiniz?
Hemen hemen hepsi arkadaşım zaten. Yusuf Bütünley’in Kara Gözlüm şarkısını okuduğum zamanlardan sözü vardı bana. “İkinci albüm için senden mutlaka sark[ istiyorum, ona göre, bana layık bir parça yap” dedim, “Haykırsam Dünyaya” adII şarkıyı verdi. Öyle bir şarkıydı ki, beğenmemek mümkün değildi. Cok kosuşturduk aslında. Birçok insana gittim, elimizde bircok şarkı birikti. İçle rinden eleye eleye alı bümdeki şarkılar kaldı bi ze. Benim söyleyebileceığim, aranjesi kuvetli şarkılar olmalıydı. Kim, harw gi parçayı iyi çalar, aran jesini nasıl yapar, hepsin• düşündük tabii ki…
Sesinin rengi slow şar+ kılara daha uygun sanki. Tamamen slow şarkılardan oluşan bir albüm çıkarmayı düşünmez miydin?
SIOW şarkı okumay[ cok seviyorum ama so nucta insanların hareketi’ parçalara da ihtiyacı var Aslında hareketli şarkılaru da seviyorum. Söylerke daha bir coşku dolu olduğumu hissediyorum. Bir şey itiraf edeyim; Karb yaz’] dinlerken hiç kims konuşmasın istiyorum Şarkıyı dinledikten sonra konuşalım ama, önce diri teyelim istiyorum. Icim den böyle geliyor. Dinl necek parça cünkü.
O halde, albüm için tcari hiçbir kaygı duyulma dl…
Benim işini doğru yapan bir menajerim var.
Cok doğru insanlarla calıştığıma inanıyorum. Bu yüzden de şanslı olduğumu düşünüyorum. Albümüme gerçekten önemli insanlar imza attı, ben de buradayım diye, Birlikte çalıştığım insanların hepsi gerçekten de kaliteli insanlar.
Stüdyo aşamasındayken yaşadiğın hoş bir anın var mı?
Uzun bir süre stüdyoda kaldık. Bir akşam Ozan Doğulu ile birlikteydik. Bir tane beste yapmış, ikincisi için de söz vermişti. Parca daha oluşmamıştı. Yanına gitmeyi teklif ettim, Havasına girer, kesin ortaya birşeyler çıkarırız dedim. Gelmemi istedi. Bir beş dakika kadar görüştük ve ben eve döndüm. İki-üç saat sonra cep telefonumdan beni aradı, şarkıyı yapmış. Ben gittikten sonra, bana karşı yoğunlaşıp bir parça yapmış. Dinlememi istedi. Gidip dinlediğimde, tam benim istediğim tarzda bir parçayla karşılaştım, Tam bir Kerim Tekin şarkısı… Benim için güzel bir anı.
Kimileri sadece beste yapıyor ya da sadece söz yazıyor. Kimisi de, kendi yaptığı şarkılara albü-
münde yer veriyor. Hangi kulvarda koşmak isterdin?
Beste yapmaya fazla eğilimim yok, belki de isteğim yok. Ayrıca zaman ayırmak lazım. Söz yazıyorum, aslında bestelerim de var ama, bu albümde ancak biri yet alGüzel olduğu için koyduk. Ben daha çok yorumculuk konusunda ilerlemeye çalışıyorum. Ben yorumcuyum. Nilüfer de iyi bir yorumcu, ama hicbir zaman bir beş tesini dinlemedik ondan. Şimdilik bu şekilde devam etsin diyorum, Daha sonra ne olur, bilemem. Müzik dünyasındaki tarz değişiklikleri konusunda ne düşünüyorsun?
Türkiye değişiyor. Son üç yıldan beri müzikte değişiyor bu ülkede. Rock’cılar, rap’çiler çıktı. Diğer albümlerimde mutlaka değişik şarkilar da olacaktır, ama ben pop müzik dinliyor ve söylüyorum. Bu yüzden tarz değiştirmeye hiç niyetim yok. Ben buyum ve bunun icin cabalıyorum.
Popüler müziğe, pop dediğimize göre; çok istek alan ve dinlenen, her şarkı pop mudur? Kerim
Tekin’in müziğini, bir başkası nasıl tanımlamalıdır?
Rock, pop, halk ve sanat müziği gibi müzik türleri var. Benim yaptığım müzik, bu türlerin içinde pop’a yakın. Pek cok enstrüman artık her tarz müziğin içinde kullanılıyor. AIbümde biz de saz kullandık, Elektro gitar, zurna, kaval ve kanun da var. Parçaya uygun düşen her enstrüman, albümde yerini alabilir bence.
Unkapanı kan ağlıyor ve pek çok albümün satış grafiği düşük, Sanatçıların isimleri, şarkılarıyla anılmaya başladı…
Aslında birbuçuk ay öncesine kadar piyasada çok iyi albümler yoktu. Son bir ayda, sevilen bütün sanatçılar albümlerini çıkardı. Çok da güzel şarkılar var. Piyasada şimdi çok albüm var. Hayat şartları da zor. Kasetlerin, CD’lerin fiyatlarını düşünecek olursak, ondört yaşındaki bir çocuğun sevdiği, on albümü alacak kadar parası yok. Radyolarda, televizyonlarda parçalar sürekli dinleniyor. İnsanlar kendine yakın bulduğu şarkıcının albümünü satın alıyor.
Yusuf Bütünley’in bestesini yaptığı, “Haykırsam Dünyaya” adlı şarkı var albümde. Haykırsan dünyaya, sen ne söylemek isterdin?
“Biz, en büyüğüz!” demek isterdim. Dünyadaki en önemli ülke, Türkiye. Şimdiye kadar pek çok yer gördüm ama, hiçbirisi bizim ülkemize benzemiyor. Gittiğim yerlerde en fazla bir hafta kalabildim. Öyle güzel ve önemli bir konumdayız ki, ülkemi hiçbir yere değişmem.
“‘Bülbülü altın kafese koymuşlar, ille de vatanım demiş”,
Geçen sene olduğu gibi bu sene de turne programı yoğun mu?
Türk bayrağının asılı olduğu heryerde konser vermek istiyorum.
Şu sıralarda birbiri ardına çıkan albümlerden hangi şarkıları seçerek kendine yeni bir albüm yapardın?
Hepsinin albümü de güzel, bence, Güzel bir sloganım var aslında: “Konuşmayacağım, konuşturacağım.” Benim gözüm aslında benim şarkımda, ama, eğer ki bir seçim yapmak isteseydim ve bu şarkıları bana getirmiş olsalardı; Levent Yüksel’in yeni çıkardığı iki sarkışını ve İzel’in, “Kızımız Olacaktı” şarkısını mutlaka okurdum. Fakat yine de, “Karbeyaz” ile çıkış yapardım.
Karbeyaz özel birisi mi, yoksa özel bir anlamı mı var?
“Karbeyazdır ölüm, ellerinden gülüm” diyorum. Umudu simgeliyor. Ellerinden ölmek benim için bir güzelliktir, anlamında. İddialı bir kelime bence. Keske herkes bunu söyleyebilse ya da düşünebilse.
Kilo vermek isteyenler için; Kerim Tekin’in diyet listesinde neler vardı, söyler misin bize?
Sabah kahvaltısı: Haşlanmış sosis ve yoğurt
Öğle yemeği: Hiçbir şey
Akşam yemeği: Haşlanmış sosis
Ve herşeyin diyet olan hali. Bol bol da su…
Betül ÖZARABACI
Fotoğraflar: Gül GÜLBAHAR

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir