Nature

Kerim Tekin Bar Benim Evim

İki klip ve ardından yok oluş. Nerelerdeydin bunca zaman, neler yaptın?

Albümün ardından bar çalışmaları girdi hayatıma. Devamlı çalıştım, benim için çok güzel işler yaptım. Konserler verdim. İki tane film girdi bunun içine. Birisi bitti, diğerinin de çekim safhasındayız. Şimdi ise yaz turnesi için kolları sıvadım. Kalabalık bir ekiple 40-50 şehri gezeceğiz. Yani pek kayboldum diyemem. Hep buralarda ama sürekli koşturuyordum.

ilk albümden sonra bar çalışmalarına yönelmedin ama bu albümle birden senin bar sanatçısı kimliğin de ortaya çıktı. Bu bir tercih miydi yoksa bizim geç gördüğümüz bir yönün mü?

Bu asla bir tercih değildi. Ben ilk albümümden önce de dört yıl kadar bar çalışması yapmıştım. Bar, benim gerçek sahnem. ‘ ‘ Cici Baba i albümündeki Cici Baba şarkısı çok fazla orta yaş kitlesine hitap etmedi. Teenage kesim çok beğendi bu parçayı ama bara gelen kitle çok fazla benimsemedi. Çok kaale alınmadım da diyebilirim. İkinci albümün başında ‘ ‘Bar çalışması yapacağım’ ‘ diye yola çıktım. Barda çalışmak istiyordum çünkü evimi özlemiştim. Bu yüzden her kesime hitap edeceğim bir şarkıyla çıkmak istedim. Ve Kar Beyaz’ı seçtik. Kar Beyaz çıktıktan sonra, hiç unutmuyorum; bir bara gittim, şarkıyı bütün bar ayakta söyleyince I ‘Bu iş oldu!’ dedim ve albümün birici ayında bar çalışmalarına başladım. O gün bugündür de devam ediyor çalışmalar. Bir sene içinde en çok iş yapan ilk üç sanatçı içine girdim. Herkes bana ‘ ‘Sen bu senenin sürprizisin. I diyor. Oysa gerçek ben, buyum. Barda, şu an olduğumdan, evdeki halimden bile daha rahatını. Orası benim için bambaşka bir dünya. Bunu insanlar da hissetmiş olacak ki en çok tercih edilenler arasına girdim

Bar çalışmaları yaparak, gerçek dinleyicilerinin aksine belirli bir kitleye hitap etmek, albümü olan bir sanatçı için dezavantaj oluşturmuyor mu?

Aslında hepsi aynı dinleyici. Bardaki dinleyiciyle konserdeki dinleyici ayrı kitleler değiller. Eğer maddi açıdan düşünecek olursak, aradaki tek bağlantı, konser. Buna da olduğunca yoğunluk vermeye çalışıyorum. Almanya konserlerine ağırlık verdim ilk etapta. Bunun yanında yaz boyunca bütün bar işlerim dolu olmasına rağmen hepsini iptal edip konserlere ağırlık verdim. Bar işlerimden aldığım paranın daha da azına kabul ettim bu konserleri. Ben bar sanatçısı olarak bitmek istemiyorum. Her kesime hitap eden bir sanatçı olarak, ne gerekirse yapmanın doğru olduğunu düşündüğüm için de bu kararı aldım. Geçen sene 75-78 konser vermişim. Bu sene de bunu yakalamak hatta geçmek için uğraşacağım. Kısacası, albümü olan sanatçının barda sahneye çıkmasım dezavantaja dönüştürmek de o sanatçıya bağlıdır.

Nedir bu Almanya konserlerinin Aslı? TV’de küçücük barlardaki çalışmalar ‘ ‘Bilmem kimin Almanya Konseri” olarak veriliyor. Bunlar gerçekten konser statüsüne mi giriyor?

Kayıtlarda veya Almanya’ daki afişlerde ‘ ‘Kerim Tekin Almanya Konseri olarak geçiyor. Fakat şöyle bir durum var; her işe orkestramızla gidemiyoruz. Tabii Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses.. gibi sanatçılar dışındakiler, biz popçular için geçerli bu. Bunun yanında konser salonu yok oralarda. Büyük diskolar ve büyük barlarda konser verebiliyopuz ancak. Bunlar da minimum 500 kişilik oluyor. Arabesk kafaları dışında da kimse 3000-5000 kişilik konser salonlarım dolduramıyor. Hal böyle olunca, oradaki organizatörler de para kazanmak için barlara va diskolara yöneldiler. Bunun sebebi biraz da konserlerin çok artması. şu anda Almanya’mn her şehrinde her hafta bir sanatçı var. İnsanlar doydu artık. Bu yüzden o eski binlerce kişilik konserler ne yazık ki olamıyor.

Artist olmaya nasıl karar verdin? Seni keşfeden biri oldu mu yoksa kendi kendine mi gelin güvey oldun?

Bundan iki sene önce Mirasyediler adlı bir tv dizisinde oynamıştım. Hayatınıda bir renk olsun diye oynamaya karar vermiştim. Orada oynarken ünlü sinemacılap veya tiyatroculardan; Göksel Arsoy, Tarık Tarcan, Efkan Efekan, Açelya Akkoyunlu gibi insanların hepsinden tam not aldım. Herkes benden beklenmeyen bir performansla karşılaştı. O zaman karar vermiştim ikinci albümle beraber böyle birşey denemeye. Kar Beyaz klibinden sonra birçok yönetmen ‘ Senin klipteki ifaden çok başarılı. ‘ deyip bana roller teklif etti. Bunun üzerine, önce Kar Beyaz adında bir film çektik. Oğuz Gözen l di yönetmenimiz. Şimdiye kadar 145 tane film çekmiş ve hep şarkıcılarla çalışmış. Bana ‘Bugüne kadar çalışabildiğim en iyi şarkıcısın. ‘ dedi. Bu bana büyük moral verdi tabii ki. Biraz da gaza geldim ve şimdi de Yaz Aşkım adlı ikinci filmin çekimlerine başlamak üzereyiz.

Konulan nedir bu filmlerin?

Kar Beyaz bir macera filmi. Bir gazeteciyi canlandırıyorum. Yanlışlıkla mafya olaylarına karışan bir gazeteci. Yapırncıhğm Meral Konrad’ ın yaptığı Yaz Aşkım’ da ise uçam bir oto tamircisini

Tabikide ilişkilerim oldu ama hepside kısa dönemliydi

Beni Rahatlatacak durumda kız arkadaşım oldu desem daha doğru olur

canlandıracağım. Film, Kıbrıs ‘ta çekilecek ve orada okuyan bir kıza aşık olacağım.

Özellikle arabesk sanatçılarının diziler çektiği ve eleştirmenler tarafından yadırgandığı bir dönemde sen, bir popçu olarak nasıl tepkiler aldın?

Geçenlerde bir Aktör bu bizim işimiz onlar kendi işlerini yapsınlar. dedi. Suçu bizde arıyorlar ama bence suçu başka birşeyde aramak lazım. Eğer halk bunu istiyorsa, reytingler de bunu gösteriyorsa iki suçlu var; ya halk ya da bunu diyenler.

‘ ‘Kar Beyaz klibinden sonra birçok yönetmen ‘Senin klipteki ifaden çok başarılı ‘  deyip bana roller teklif etti. ‘ ‘

Halk beni istiyorsa, ben de vermek isteTim. Bence halkın hiçbir suçu yok. Bu bir arz talep meselesi. Becerebildiğim sürece bunu devam ettireceğim. Daha sanatsal şeyler de yapmak istiyorum. Kim ne derse desin.

Dinleyicilerin, yeni klibini ne zaman seyredecekler?

Üçüncü klibi, filmle beraber ‘Kız Bana Değer mi l İ ye çektik. Filmin içinden :apeler seçtik ve klibi oluşturduk. Hepalde on gün içinde yayınlanmaya başlanacak. On gün içinde Kıbrıs’ta da Akşamlar’ a klip çekeceğiz. 0 da bir süre sonra yayınlanmaya başlayacak.

İkinci albümün piyasaya çıktıanda, sıkıntılı ve stresli dönemler geçirdiğini ve artık bir ilişki istedigini söylemiştin. Aradığın aşkı buldun mu?

Tabii ki ilişkilerim oldu ama  hepsi kısa dönemliydiler. Beni ra  hatlatacak durumda kız arkadaşlarım oldu desem daha doğru belki. Ama uzun dönemli, gerçek arkadaşhklamm olmadı, olamıyor  da şu dönemde. Şu an için kendimi hazır hissettiğim de söylenemez ama kısa dönemli ilişkilerim mutlaka olacaktır. Kısa ilişkiler beni çok daha fazla kendime getiren ilişkiler oluyor. Eskiden daha bağnaz düşünüyordum ama artık aynı düşüncede değilim.

‘ ‘O kız benim olmak zorunda. Tamamen benim olduğu zaman, sadece ben onun bam yerlerini görebildiğim zaman o, benimdir. “

Kısa süreli de olsa yaşadığın ilişkiler basına hiçbir şekilde yansımıyor sırrı ne?

Basından kaçmıyorum. sansasyon merakım yok, ihtiyacım da yok. Ben ok kıskanç bir erkeğim yüzden benim kendi mesleğimden, camiyamdan bir insanla beraber olamam. Çıplak pozlar veren biriyle olamam

O kız benim olmak zorunda. Tamamen benim olduğu zaman, onun bazı yerlepilli sadece ben görebildiğim zaman, o benimdir. Güvenimi kazanması lazım. Beni bar kapılarında göremez kimse ama birgtin bir üniversite kapısında görebilirler. Aile yapım buna müsait değil çünkü.

Yakın gelecekteki projelerin neler?

İkinci filmim bittikten sonra turne var. Zerrin Özer, Alişan, Seçil gibi ardaşlapla 50 ili kapsayan bir Anadolu turnesine çıkıyorum. Üçüncü albümün şarkılarının yarısı hazır, onlar tamamlanacak. Eylül gibi bitse turne, üç ay da stüdyo çalışmaları sürse, Aralık İ ta üçüncü albümü çıkartmak niyetindeyim.