Genel

Kerim Tekin Ahlaksiz Teklifler Aldım (Popsi Dergi)

Karbeyaz için 1997’nin en güzel slow şarkısı diyordun. Haykırsam Dünyaya da çok güzel bir şarkı oysa ki…
Kalite olarak üst düzeyde iki şarkı diye düşünüyorum. Evet, Karbeyaz, benim için 97’nin en güzel slow şarkıSl. Başka hiçbir şarkım için böyle konuşmadım. Güzel dereceler alacağına inanıyorum ve bu şarkıyı çok seviyorum. Haykırsam Dünyaya da beğeni toplayan bir parça ama Karbeyaz’ın ambiansı çok yüksek. Konserlerde de, barda da Karbeyaz’ı söylemeye başladığımda, insanlar hep bir ağızdan bana eşlik ediyor. Bu çok güzel bir duygu. Herkes bu şarkıyı bildiğine göre, demek ki sevilen ve cok dinlenen bir şarkı oldu- İkisi de; iki ayrı ama iki aynı parça bence. Söz ve müzik olarak ayrılar ama kalite olarak aynılar diye düşünüyorum. İkinci klibi bu şarkıya çekmemizin nedeni de buydu.
İlk klibin gibi ikincisi de sade görüntülerden oluşuyor.
Hikayeleri bırakın kenara, ben şarkı söyleyeyim, diye düşüyorum. Çünkü klip bittiği anda şarkı da bitiyor. Sadelik çok önemli. Bu parçada böyle hissettim ve sade bir klip oldu. Hareketli bir şarkıysa ya da hissettiklerin hareketliyse, görüntü değişebilir

Haykırarak seslendirilen şarkılar daha mı çok dikkat çekiyor? Şarkılar da halkın kolay kolay haykıramadığı sözler mi gizli?
Buna inanmıyorum ama böyle olduğunu biliyorum. Aslında bu kimsenin suçu değil. Müzik eğitimi alabilceğimiz konservatuarların az oluşu nedeniyle, müziği sadece dinleyebilme imkanına sahip olduğumuz için, müzik hakkında çok az şey biliyoruz. Bir insanın sesi olmaya bilir ama yorumu çok güzeldir. Çok fazla ve yanlışsız şarkı bilir, diksiyonu güzeldir, detonesi yoktur, ruhu, herşeyi vardır ama sesi yoktur. Böyle olduğu zaman, bizde o insanlara yeterince değer verilmez. Avazı çıktığı kadar bağırdığı zaman, “ne ses var” diye düşünürler. Bu hiç kimsenin suçu değil; benim babam da annem de böyle biliyor…

Şarkılarındaki sevgiliye seslenişlerin herkes adına bir sesleniş gibi.
Bunun sebebi ne sence?

Parçaları kendim yazmadığım için daha farklı okuyorum. Albüme almayı düşündüğüm şarkıyı önce dinlerim; içindeki duyguyu daha önce yaşamışsam ve sevebiliyorsam seslendirmek isterim. isterse dünyanın en güzel parçası olsun, hiçbir şey hissetmemişsem ya da okurken hissedemiyorsam okuyamıyorum. Başkasından aldığım şarkıları kendi ruhuma çevirip, böyle okumaktan hoşlanıyorum.


Albümünü dinlerken, insan sözden çok melodiye takılıp kalıyor. Sence söz mü, müzik mi önce geliyor?
Melodiyle söz öpüştüğü zaman ortaya güzel şarkı çıkar. Bazen melodiye, bazen de söze takılıyorsun ve belki de bir tek söz senin için çok önemli olabiliyor. Benim son zamanlarda takıldığım söz “Dünyada ölümden başkası yalan”. Şimdi bunun yerine “Lahanayı tavaya koydum, pişmedi” desen, olmazdı. Halkımız Haykırsam Dünyaya ve Karbeyaz’da neden kendince birşeyler buluyor? Çünkü biz kolay olanı seven bir kitleyiz. Dolayısıyla, bir erkek, kız arkadaşı için hiş bir zaman “Karbeyazdır ölüm, ellerinden gülüm” demez. Bunu söylemek için çok düşünmek gerek. Halk için yakın olan sözlerin çok önemi var. Benim istediğim ise, insanların şarkıları dinlerken birazcık olsun düşünmesi.
Bar sahnesiyle konser sahnesi arasındaki fark nedir senin açından?
Dağlar kadar fark var. Birinde doğrudan doğruya, sıcak temastasın, diğerinde daha uzaksın. Barda kendini tamamen ortaya koyabilme şansın var. İnsanlar seni çok rahat görebilecekleri bir yerde oturup, pantolonundaki küçücük lekeyi bile farkedebiliyor. Konuşurken mimiklerini takip ediyor, her akşam sahne aldığın için de ruh halini anlayabiliyor. Kızgın olduğunu anlayabilir, küfrettiğini bile duyabilirler. Konserlerde daha farklı. İnsanlar sana ulaşamıyor, çok uzaklar. Ama ikisinin de tadı başka.
Her gece program yapıyorsun. Şarkı söylemekten bıktığın zamanlar oluyor mu?


Her gece çıkıyorum ama cok sevdiğim için kesinlikle bıkmıyorum. Ayrıca şarkı söylemiyorum ki, show yapıyorum ben. Barda program yaptığım zaman konserlerdeki kadar stresli olmuyorum. Bir kişi, bin kişi olsa da programı aynı güzellikte yapıyorum. Yıllarca barlarda calıstığım için artık evim gibi.
Bir cok ünlü İstanbul’un çeşitli yerlerinde program yapıyor. İnsanları Kerim Tekin’in sahne aldığı yere götüren özelliklerin neler?

Sezonun basında Türkce Bar’da çalışmaya başladığım zaman, gazetelerde üç sayfa ilan vardı. En iyisinden en kötüsüne kadar, kimin nerede cıkacağı yazıyordu. Bizim piyasanın ilk iki ayı, direnme ayıdır; iyi iş yapan kalır. Insanlar, sıcaklığa gelir. Müşterinin geliş nedenleri cok farklıdır. İlk zamanlarda bana da her türden müşteri geldi. Bana eğlenmeye gelsinler dediğim için geldiler, çünkü gelenlerin reklamlarını bile yapmadım. Gereken yerde gereken şeyleri söylemeyi tercih ettim. İnsanlar bara, yüklüce para ödeyerek seni dİnlemeye için bir sorumluluğun var; o insanı o aksam eğlendirmek zorundasın.

Sesin ama aynı da da gençsin.
Müşterilerden değişik teklifler yor musun?

Bern Altı Yıldan beri bu işi yaptığım için bliyorum bir erkek le bayan yanyana oturken bile bu ikiliden beni ara diye notlar alabilirsiniz


Kendi Şarkıların dışında severek seslendirğin şarkılar neler ?


albümden de toplam altı şarkı ama istek gelirse sayısını
Bi’Daha, Evelallah, Dünya, Şimdi Uzaklardasın, bir sanat müziği şarkısı…

Bugünlerde Kızımız Olacaktı ve Kıyamarn adlı şarkıları da çok severek okuyorum.
Zerrin Özer’in “Kıyamam” adlı şarkısı çok iyi eleştiriler aldı. Karbeyaz’a rakip olarak görüyor musun?

En iyi şarkı ödülünü Kıyamam alsa ne düşünürdün?


Hemen hemen aynı zamanlarda albümlerimiz çıktı. Bu parçayı ilk duyduğum zaman da çok beğenmiştim. İlk zamanlarda yılın en iyi şarkısı benim sarkım dedim ama diğer yanda bence bir o kadar güzel şarkı da buydu. Bir kere yorum çok güzel. Herhangi bir şekilde yılın en iyi şarkısı olarak Zerrin Özer’in bu şarkısı seçilecek olursa, cok icten söylüyorum,

vallahi helal olsun! Hic üzülmem, çünkü ödülü Zerrin Özer almış olur. Bir başkasının olsa kendimce belki üzülürüm ama Zerrin başka… Kendisini çok seviyorum, dolayısıyla onun alması da benim için bir ödüldür.

Seni fazla ortalarda göremiyoruz, yüksek tempolu bir promosyon dönemi de geçirmedin. Halk bir sanatçıyı her an her yerde göremediği zaman kaseti satmıyor, diye düşünüyor.
Uzak durmayı özellikle mi tercih ediyorsun?

Benim işim şarkı söylemek, yorumculuğumu göstermek ve insanlara birşeyler
beğendirebilmek; paparazilere çıplak poz vermek, onunla bununla basılmak
değil. Bu, hem benim hem de bizim sorunumuz aslında. Bir bayan göğüslerini
açtığında çok yükseklere gelebiliyor. Bir erkek de güzel bir kızla
basıldığında acayip popüler olabiliyor. Benim kendi doğrularım var, bu da bana yetiyorlar,
Zaten günün birinde gerçekten hakettiğim yere geleceğim. Daha önce de gelebilirdim ama birşeyler yaparak
gelmek zorundaydım. Hedeflediğim yeri hakettiğime inanıyorum ve yavaş yavaş çıkmak isteyenlerdenim.
Şu anda çok yoğunum, haftada yedi gün çalışıyorum. Televizyon ve dergilerde de reytingim çok yüksek,
Az çıkıyorum, öz cıkıyorum, çünkü bunu seviyorum.
Her programa çıkmak bana göre değil, Daha ikinci albümüm çıktı ama altyapırn kuvvetli olduğu için
önümde bir çok albüm var Güzel bir ailem müzik bilgim müzik kalitem müzik kalitem temelim sesim ve fiziğim var

Görüntünü ön plana çıkarmayı sevmiyor gibisin… Menajerin seninle yeterince ilgilenmiyor mu?
Halis Bütünleyi babam gibi seviyorum ama benim gibi babamın da hataları var.
Herkes benden sansasyonel haberler bekliyor. Böyle birşey yapacak olursam, herşey çok farklı bir yere gelecek,
farkındayım ama şarkılarımın dinlenmesi, benim için daha önemli.

Ücüncü klibi artık hareketli bir sarkıya çekmeyi düşünüyorsundur herhalde.
Sponsorlu bir parçaya, albümün AI sarkışı olan Motor’a çekeceğiz. Sade bir klip olmayacak, çünkü şarkıda diyorum ki “Kokular sürüp kendime gelirim. Kotumu çekip bir kadeh atarım. Ondan sonra dönüp anasını satarım bu dünyanın ben.” Motorun üzerinde geçecek. Sponsor firma da bir kot markası.
İlk iki klibinin sponsoru yoktu. Herkes sponsor derdindeyken, senin sponsorsuz klip çekebilme ayrıcalığının kaynağı neydi?
Kasetteki şarkılara klip çektikce satıyorsun, satış yaptıkça da masrafları karşılayabiliyorsun. Bu albümün satış rakamı, üç-dört klibi kurtara- ….441: cak düzeyde. Bu yüzden cok fazla endişelenmiyorum, sponsor olmazsa da olur. Anlayamadığım bir durum var; Karbe-. lın listelere yaz girdikten sonra yükselemeyişi. Birçok kanalda listelere girerken, isim vermek istemiyorum ama bazı müzik kanallarında bir numara olurdu da listede bile yoktu.
Bunun sebebi nedir?
Mutlaka birsebebi var. Haykırsam Dünyaya, bir çok radyo ve dergide bir numaraya kadar geldi. Doğru
bir şey yapmışız ki, bize birşey demeden yukarılara kadar çıkarabildiler. Sizin derginizde de dördüncü haftamda parçam beş numara olmuş
. İnsanlar beğeniyor ve dinliyor. Şimdiye kadar albüm hakkında hiç kötü bir tepki almadım. Karagözlüm için şusu, busu kötü diye çok tepki gelmişti
. Bu albüme zaten kötü dedirtmem ama tipin kötü olmuş diyebilirler
Kerim Tekinin Sadece Fiziği yoktur seside vardır

İlk albüm için böyle tepkiler aldm, “Sesi yok, fiziğiyle kurtarıyor” dediler. Yakın bir arkadaşım dedi ki; “Senin fiziğin var abi, ama benim herşeyim var. Fiziğim yok diye sen tutuluyorsun, ben tutulmuyorum. Bu adalet mi sence?” dedi. Ben de “AIlah biliyor da vermemiş sana bu fiziği” dedim, ne diyeyim! Kerim Tekin’in kesinlikle sesi ve bunu ortaya koyabilecek şarkıları var. İkinci albümle birlikte bu piyasada ben de varım dedim. İkinci albümü cok doğru yapmak için çok uğraştım. Haketmeyen insanların yukarıda olduğu bir dönem yaşıyoruz. Halk o insanları yavaş yavaş anladığı zaman herhalde ben geleceğim

Konser programı yok mu?
Haftanın beş günü burada, iki günü de Almanya’dayım. Şu sıralarda yoğun bir konser programım yok ama uçakla gidip gelebileceğim yerlerde konser veriyorum.
Kendini yakışıklı buluyor musun?

Zaman zaman yakışıklı buluyorum. Doğru giyindiğimi, doğru şeyler yaptığımı gördüğüm zaman. Kendimi yakışıklı bulmuyorum dersem, yalan söylerim.
Seksi buluyor musun?
Zaman zaman. İnsanlar gözlerimde bir anlam olduğunu söylüyorlar. Kendimi duygusal ve seksi hissetti

ğim zamanlarda gözlerimdeki anlam da değişiyor. Zaman zaman çok seksi ya da duygusal bakabilirim ama güldüğüm zaman bir masumiyet çıkar ortaya. Bunun kendim de farkındayım ama böyle, aynada da farkettim.


Kliplerinde bu masum gülüşünü kullanıyorsun ama. „


Sana bir şey itiraf edeyir. Dikkat ettim; Haykırsam Dünyaya adlı klibimde de gülmüşüm. İnan, bunu özellikle yapmadım.
“Seni çok seviyorum ama bunu asla söylemem” gülüşü mü bu?
Yanlış olacak belki ama “ben sana yapacağımı bilirim” gibilerinden bir adilik var aslında. Karbeyaz’da da bunu hissettim, böyle oldu. Bilincsizce yaptığım birşey. İfade böyle belki.
Hayallerini süsleyen kadın tipi nasıl?
Ağzı, burnu, yüzü değil, bir bütün halinde bana göre güzel olması önemli. Genel olarak esmer ve kumral kızlardan hoslanırım. Biraz fedakar olması lazım, çünkü ona güvenmek zorundayım. Her elini tuttuğum kız için ilk günden sevgilim diyemem. Ancak beraberliği uzun tutup tanıdıktan sonra diyebilirim. Kopamayacağım tek
kitlem. Bu konuda anlayışlı bir insanla, kıskanmayan biriyle birlikte olmak isterim, cünkü ailemden ve sevgilimden çok işim ön planda. İşimi engelleyecek birşey yaptığı anda uzak durmam gerekiyor. Birbirimizi taşıyabilmemiz lazm. Bir yanım, bir yanı eksik olmalı. Ben ona ağırlığımı koymalıyım. Ne o bensiz ne de ben onsuz birşeyler yapabilmeliyim.
Betül ÖZARABACI
Fotoğraflar. Gül GÜLBAHAR

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir