Diskografi

Türk pop müziği sanatçısı Kerim Tekin’in diskografisi: 2 albüm oluşmaktadır. Yayımladığı albüm çalışmaları: Raks Müzik ve S Müzik etiketiyle piyasaya sürülmüştür. Sanatçı Türkiye’de 1,5 milyonun üzerinde albüm satmıştır.

1995’te Kerim Tekin, Kara Gözlüm adını verdiği ilk stüdyo albümünü Raks Müzik ve S Müzik etiketiyle yayımladı. 500 binin üstünde satan bu albüm listelerde oldukça büyük bir başarıya ulaşmıştır. Albümün yapımcılığını Kerim Tekin’i keşfeden Halis Bütünley üstlenmiştir. Şarkı sözlerinin büyük bir bölümü Zeynep Talu Kurşuncu, Şehrazat ve Saro Secikyan tarafından yazılmıştır. Albümden yayınlanan ilk şarkı “Cici Baba” ile büyük beğeni kazanmıştır ve adını duyurmayı başarmıştır. Ardından, albümle aynı adı taşıyan “Kara Gözlüm” adlı slow şarkıyı yayınlamıştır ve yine büyük beğeni toplamıştır.

Bu albümün ardından beklentileri iyice yükselten Kerim Tekin’in bu beklentileri 1997 yılında yine Raks ve S Müzik etiketiyle çıkardığı Haykırsam Dünyaya adlı albümle karşılamış ve günümüze kadar 1 milyondan fazla satan bu albüm 1997 yılının en çok satan albümlerinden oldu. 1996 yılının sonlarında ve 1997 yılının başlarında kaydedildi. Sözler genellikle aşk ve kendini geliştirmek hakkındadır. Haykırsam Dünyaya, Tekin’in en iyi müzik projelerinden biri olması ve solo kariyerinde yükseliş sağlamasının yanı sıra, Tekin’in 1990’ların en başarılı sanatçılarından biri olma unvanını sağlamlaştırıldı. Albümün ticari başarısına rağmen, Kara Gözlüm ile karşılaştırıldığında daha başarılı olarak görülebilir. 1997 yılında albümden ilk yayınlanan şarkı “Kar Beyaz” büyük bir çıkış yaptı ve yılın en iyi şarkılarından birisi oldu. Şarkı,90’lı yılların unutulmazları arasına girdi. Ardından, “Haykırsam Dünyaya” adlı ikinci şarkı yayınlandı ve yine büyük bir başarı sağladı. Şarkı klibiyle de çok beğenildi. Son olarak 1998 yılının Mayıs ayında “Akşamlar” adlı şarkı yayınlandı ve çok beğenildi. Bu şarkı, Kerim Tekin’in son klip çektiği şarkı oldu. Şarkının klibi Yaz Aşkım adlı filmden alınan görüntülerle yapıldı ve filmin seti sırasında çekildi.Şarkının klibi Yaz Aşkım adlı filmden alınan görüntülerle yapıldı ve filmin seti sırasında çekildi.Şarkının klibi Yaz Aşkım adlı filmden alınan görüntülerle yapıldı ve filmin seti sırasında çekildi.

 

 

Stüdyo Albümleri

Albüm Albüm Bilgisi Sertifikalar Satış
Kara Gözlüm   500.000
Haykırsam Dünyaya
  • Yayınlanma: 10 Temmuz, 1997
  • Şirket: Raks Müzik ve S Müzik
  • Format: Kaset, CD
  1.150.000