Kerim Tekin Biyoğrafi

Pop müzik şarkıcısı, oyuncu, söz yazarı olan Kerim Tekin 18 Nisan 1975 tarihinde İstanbul’da doğdu. 27 Haziran 1998 tarihinde Afyon’da öldü. Tam adı Kerim Haydar Tekin’dir. Aslen Erzincan – Kemahlıdır. İlkokulu İstanbul’da Kültür Koleji’nde başlayıp Mevlana İlköğretim Okulu’nda tamamladı. Bu yıllarda şan ve gitar dersleri aldı. Lise yıllarında hem amatör bir takımda futbol oynadı hem de gece kulüplerinde şarkı söylemeye başladı. Bir gece kulübünde şarkı söylerken Halis Bütünley tarafından keşfedildi. Bu tanışma Kerim Tekin’in profesyonel müzik yaşamına adım atmasına vesile oldu. Sanatçı, Halis Bütünley ile anlaşma yapıp 1994 senesinde ilk albümünün hazırlıklarına başladı. Bu sırada Eskişehir Anadolu Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümünü kazandı.

Kerim Tekin, 1995 yılı Şubat ayında ilk stüdyo albümü “Kara Gözlüm”ü piyasaya sürdü. Albümdeki “Cici Baba” şarkısı ile bir anda büyük bir çıkış yaptı. Albümdeki ilk klip çalışması da bu parçaya yapıldı. Ardından albümle aynı adı taşıyan “Kara Gözlüm” adlı slow şarkı ile büyük beğeni topladı ve dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu albümde Kerim Tekin’e söz, müzik ve aranjörleri ile destek olan müzisyenler arasında Ozan Doğulu, Kenan Doğulu, Garo Mafyan, Zeynep Talu Kurşuncu, İlhan Şeşen, Yusuf Bütünley, Saro Secikyan, Febyo Taşel gibi seçkin isimler yer aldı. Albümün ikinci klip çalışması ise “Kara Gözlüm” adlı şarkıya çekildi.

Sanatçı 1996 yılında Show TV’de yayınlanan “Mirasyediler” adlı dizide Teoman karakteri rolünü oynadı. Dizi bittikten sonra ikinci albüm çalışmalarına başlayan Tekin, yeni imaj çalışması olarak 27 kilo verdi ve saçlarını uzattı. 1997 senesinde  ikinci albümü “Haykırsam Dünyaya” hayranlarının beğenisine sunuldu. Tekin, albümde Türkiye’nin seçkin müzisyenleri Şehrazat, Fedon, Ozan Doğulu, Zeynep Türkeş, Volga Tamöz, Feyyaz Kuruş, Tayfun Duygulu, İskender Paydaş gibi birçok isimle çalıştı. Hayranları tarafından ilgiyle karşılanan bu albüm için ilk klip çalışması söz ve müziği Tayfun Duygulu-Beste Açar’a ait olan “Karbeyaz”a yapıldı. Şarkının klibi yayına girdikten sonra bir anda listelerin üst basamaklarına tırmanmaya başladı.  1998 yılında gelen oyunculuk tekliflerini değerlendiren sanatçı, Meral Konrat’la başrollerini paylaştığı “Yaz Aşkım” adı TV filminde Kerim adında bir üniversite öğrencisini oynadı.

Filmin yönetmeni Cem Akyoldaş, albümün üçüncü klip çekimini “Akşamlar” adlı şarkıya yaptı. Klip Mayıs ayında yayınlandıktan sonra sanatçının ölümü üzerine Haziran ayında klibin sonuna “Seni Asla Unutmayacağız” yazısı eklenerek yeniden yayınlanmaya başlandı. Aynı dönemde oldukça beğenilen ve zirveye yerleşen “Karbeyaz” adıyla aynı adı taşıyan bir filmde Gazeteci Kemal karakterini oynadı. Ancak sanatçının beklenmeyen ölümü üzerine bu film yayınlanmadı.

Kerim Tekin, 27 Haziran 1998 tarihinde Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde verdiği bir konser sonrası arkadaşının düğününe katılmak için ilçeden ayrıldı. Menajeri Halis Bütünley ile yola çıkan sanatçı, yolda seyir halinde bulunan süt tankeri ve kömür kamyonu çarpıştıktan sonra kömür kamyonu Kerim Tekin’in arabasının üzerine çıktı. Kerim Tekin olay yerinde yaşamını yitirdi. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Albümleri:

1995: Kara Gözlüm, 1997: Haykırsam Dünyaya.